Náučný chodník Sychrov - Tip na pekný výlet spojený so súťažou.

Autor: Jaroslav Šmíd | 21.5.2013 o 15:11 | (upravené 21.5.2013 o 17:06) Karma článku: 4,97 | Prečítané:  367x

„Som na horách ako doma" vyhlásenie, ktoré nás práve na horách zaručene privedie do väčších, či menších problémov. Tak ako tomu bolo v klasickej českej komédii „Svatební cesta do Jiljí", kde sa slobodný Tomáš (Josef Abrhám) rozhodne ešte pred svadbou vyskúšať pravú lásku Petry (Libuše Šafránková). Jednou z úloh je zistiť, či Petra má orientačný zmysel, pretože „kto sa orientuje v teréne, orientuje sa aj v živote".

 

Pekný výlet po náučnom chodníku Sychrov, ktorý obsahuje štyri informačné tabule, sme začali tabuľou číslo 4 - Geológia a geomorfológia, ktorá sa nachádza za hradom Beckov.

01_Beckov_2.jpg

Morfologický tvar - skalný ostroh na ktorom sa nachádza Beckovský hrad vznikol rozsiahlou eróziou pôdy, pri ktorej výdatne pomohol Váh, ktorý prehlboval údolie a odplavoval materiál. Podobné morfologické útvary, ktoré vznikli po pôsobení riek, jazier, alebo mora (v prípade Beckova aj mora) z obdobia mladších treťohôr sa často stávajú základom pre mnohé hrady na Slovensku. Napríklad hrad Devín, alebo Strečno.

Dosť dlho nám trvalo nájsť vchod z poľnej cesty do lesa, čo sa nám podarilo až na štvrtý pokus. Medzi tým sme sa pustili niekoľkokrát nesprávnou cestou. Stretli sme aj niekoľko českých turistov, ktorí išli zo Selca do Beckova. Boli dosť unavení, a keď sa dozvedeli, že ich čaká už naozaj len malé prevýšenie, viditeľne pookriali a potešili sa. A pretože sme nepriznali, že blúdime, vyzerali sme v ich očiach ako najväčší zálesáci.

Náučný chodník Sychrov - Informačná tabuľa číslo 3, vedie cez prírodnú rezerváciu Sychrov, ktorá bola vyhlásená za účelom ochrany Hlaváčika jarného (Adonis vernalis).

Hlaváčik jarný je na Slovensku ohrozený a chránený a preto sa nesmie zberať. Jednou z lokalít výskytu je aj povodie Váhu. Oblasť Beckova  je severnou hranicou tejto oblasti. Hlaváčik jarný je liečivou rastlinou, ale pre svoju vysokú toxicitu sa používa len s odporúčaním lekára. Je jedovatý a užíva sa len zriedka, (raz za život:-) Užíva sa kvitnúca vňať a špeciálne sa suší. Požíva sa pri srdcových ťažkostiach a zriedka ako sedatívum. (My sme si Hlaváčik len odfotili.)

Po strastiplnej časti výletu cez les, (dvakrát sa nám lesný chodníček doslovne že vyparil) , sme sa vrátili do Beckova, k informačnej tabuli číslo 2 - Les a jeho obyvatelia. A pretože sme neuvážene išli opačným smerom o obyvateľoch lesa, teda to čo nás v lese čaká, sme sa dočítali až pri východe z lesa.

Tabuľa hovorí o výskyte mnohých  zvierat, medzi inými napríklad Penica čiernohlavá, Pinka lesná, Drozd plavý, Salamandra škvrnitá, Skokan hnedý, Líška hrdzavá, Veverica stromová. My sme videli Zajaca.

Na turistických mapách sa uvádza, že výlet by nemal trvať dlhšie ako dve aj štvrť hodiny. Nám však trval výlet štyri hodiny a pretože „V podstate som sa na horách narodil." vinu kladiem bludičkám, ktoré sa nám objavovali počas celého výletu. Dokladám fotografiou lesnej čistinky (fotografia č. 6). Normálne mal výlet skončiť informačnou tabuľou č. 1 - Náučné chodníky Beckova, avšak medzi našou vtedajšou polohou a tabuľou sa objavil kaštiel s čapovanou kofolou.

 

01-small.jpg

Fotografia číslo 1

 

02-small.jpg

Fotografia číslo 2

 

03-small.jpg

Fotografia číslo 3

 

04-small.jpg

Fotografia číslo 4

 

05-small.jpg

Fotografia číslo 5

 

06-small.jpg

Fotografia číslo 6

 

07-small.jpg

Fotografia číslo 7

 

08-small.jpg

Fotografia číslo 8

 

Zároveň vyhlasujem súťaž o najkrajšiu fotografiu Hlaváčika jarného, ktorý kvitne od mája do augusta. (Svoj výlet doložte aj fotografiou informačnej tabule číslo 1 :-) Poslaním fotografií na moju e-mailovú adresu smid.jaro@gmail.com sa prihlasujete do súťaže a súhlasíte so zverejnením fotografií. Súťaž nemá žiadny štatút a cenou pre víťazov a pre súťažiacich je pekný výlet. Možno objavíte aj stopy po drakovi, ktorý sa podľa povestí v okolí hradnej skaly zdržiaval.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?