Inovácia = Spotreba

Autor: Jaroslav Šmíd | 23.5.2013 o 8:17 | (upravené 23.5.2013 o 8:31) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  400x

... Približne v polovici minulého storočia začala súťaž národov o najvyššiu spotrebu, takzvaná súťaž o najvyšší hrubý domáci produkt. To, že tento ekonomický parameter je zlý, doslovne škodlivý  je už hádam jasné každému ...

 

Ľudstvo sa v súčasnosti správa tak, akoby malo k dispozícii tri zemegule a pritom má väčšia časť populácie problém vôbec prežiť. Vysoká spotreba prevažne severnej časti zemegule je na úkor tej južnej. Približne v polovici minulého storočia začala súťaž národov o najvyššiu spotrebu, takzvaná súťaž o najvyšší hrubý domáci produkt. To, že tento ekonomický parameter je zlý, doslovne škodlivý  je už hádam jasné každému. Napriek tomu sa HDP stále počíta. Dokonca v čase krízy sa možnosť deficitu pre krajiny určila na tri percentá podľa tohto škodlivého parametra. Podľa mňa je to už v zárodku zlá myšlienka. Krajiny, ktoré majú vysoké HDP, môžu v absolútnych hodnotách oveľa viac prekročiť rozpočet a je úplne jedno, čím bolo vysoké HDP dosiahnuté. Spotrebou? Ak by sme za týmto účelom používali parameter, ktorý viac ako na spotrebu myslí napríklad na vzdelanie, sen o nižšej spotrebe a o vzdelanostnej ekonómii by bol reálnejší.

earth_1.jpg

Rád by som však na tomto mieste ponúkol niekoľko myšlienok o inovácii. Počúvame to od rána do večera. Počúvame to všade. Takmer zázračný liek na všetko nech sa stane inovácia. Z inovácie sa stala ikona modernej konkurencieschopnej firmy, regiónu, či krajiny. Musíme skracovať inovačné cykly. Kto neinovuje, ten neprežije. A podobne.

Existuje veľmi veľa definícií, čo je inovácia. Základnou myšlienkou všetkých definícií inovácie je, že ide o zmenu, ktorá prinesie komerčný efekt. Každý si však definíciu vždy trochu upraví tak, aby mu vyhovovala pre jeho potrebu, napríklad pre výzvu na čerpanie finančných prostriedkov alebo pre publikáciu o inovačnom manažmente. Osobne sa mi najpravdivejšou definíciou inovácie javí nasledovná:

Inovácia je nástroj zabezpečujúci zvyšovanie spotreby.

Nie je totiž inovácia ako inovácia. Z hľadiska sledovania spotreby môže existovať zlá inovácia a dobrá inovácia. Dobrá inovácia je napríklad generačná zmena záznamu obrazu. Z VHS magnetických pások na pamäťové čipy. Táto inovácia priniesla väčší výkon pri rovnakej spotrebe,  naviac jej vývoj priniesol aj nárast vedomostí. Na druhej strane komerčne veľmi úspešná inovácia, vymeniteľné tlačidlá - imidžovky  na mobilných telefónoch predstavovala hlavne zvýšenie spotreby. Nových vedomostí to  veľa neprinieslo. Mohlo by sa trochu zovšeobecniť, že veľké inovácie - supervedomosti vložené do produktov nezvyšujú až tak veľa spotrebu. Drobné inovácie bez žiadnych nových vedomostí áno.

V používaných, skoro až sebazničujúcich prístupoch inovačného manažmentu kraľuje požiadavka na skracovanie inovačných cyklov. Zjednodušene si to môžeme predstaviť, že inovovaný produkt prichádza na trh stále častejšie. Nech čo i len s drobnou zmenou. Môžem predsa používať televízor  10 rokov, kým nepríde televízor vyrobený na novom princípe, televízor novej generácie. Požiadavka skracovania inovačných cyklov znamená priniesť stále nové a nové typy len s drobnými zmenami a slúžiace napríklad len 5 rokov.

Dospel som teda k presvedčeniu, že drobné inovačné zmeny len zvyšujú spotrebu. Oddialením týchto drobných inovačných zmien sa znižuje spotreba. Na druhej strane vyššia úroveň vedomostí prináša zásadné inovačné zmeny, takže snaha o veľké inovácie prináša spoločnosti viac vedomostí.

Počul som jednu zaujímavú myšlienku o spoločenskej zodpovednosti starých rodičov. Ide o myšlienku, že rodičia sa snažia pre svoje deti zabezpečiť pohodlný život. Takmer im je jedno ako to dosiahnu, hlavný cieľ je zabezpečiť všetko čo majú spolužiaci a ešte o niečo viac. Starí rodičia, prichádzajúci do tretieho veku, do toho pokojnejšieho a múdrejšieho, začínajú uvažovať viac spoločensky zodpovedne a pýtajú sa sami seba: „Chcel som naozaj, aby moje vnúčatá žili v takomto svete? Aký svet sme vybudovali?" Znejúce takmer ako sebavýčitka.

Zatiaľ nie som dedko, i keď sa k tejto životnej méte približujem míľovými krokmi.

Uvedomujem si však, že tento svet je neudržateľný. Ako by aj mohol byť. Veď žijeme len na jednej zemeguli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?