Temaron

Autor: Jaroslav Šmíd | 10.6.2013 o 17:34 | (upravené 10.6.2013 o 19:11) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  153x

Povesť o tematínskom drakovi. V dávnych časoch sa v podzemí skalnatého Tematínskeho vrchu usídlil drak Temaron. Bol posledným drakom, ktorý si útekom zo svojich niekdajších južných sídlisk zachránil život pred hordami dračích bojovníkov.

 

t_2.jpg

 

Draci si pamätajú všetko. Od svojho vyliahnutia, celý svoj život trvajúci niekoľko storočí, niekedy až tisícročný, až po svoju smrť. Temaron bol ešte len mláďaťom, keď jeho rodičov, bratov a sestry vyhubili. Bol jediným, ktorému sa len náhodou podarilo uniknúť istej smrti. No hneď potom, ako našiel útočisko v kopcoch na Slovensku, akoby zabudol na nebezpečenstvá hroziace od ľudí. Tematon začal plieniť všetko v širokom okolí ako pomstu za smrť svojej rodiny.

V dedine pod Tematínskym vrchom žili dvaja bratia Štefan a Michal, ktorí sa rozhodli s drakom skoncovať. Kým jedného dňa Temaron plienil niektorú z ďalších dedín, Michal prikoval mladšieho brata ako návnadu v dračej jaskyni a vyzbrojený mečom sa schoval za skalný výbežok.

Keď sa Temaron vrátil do svojho obydlia, na konci jaskyne uvidel prikovaného človeka. „Tí naivní ľudia si myslia, že si ma môžu kúpiť niečím takýmto", uvažoval drak. Keď sa blížil ku svojej obeti, rozhodnutý ukončiť jej život, spoza skalnej steny vyskočil Michal a vrazil meč priamo do Temaronovho srdca. Krv začala striekať po celej jaskyni a Temaron sa zmietal v šialenej agónii, až kým jeho telo bezvládne nekleslo na zem. Temaronova krv ešte dlho stekala po balvanoch von z jaskyne.

Michal a Štefan draka zo všetkých síl vytiahli von. Temaron napriek tomu, že bol ešte len mláďa, vážil už skoro pol tony. Nebyť zakrvavených klzkých balvanov, Michalovi so Štefanom by sa draka z jaskyne nikdy nepodarilo vyteperiť.

Ako ľudia z dediny počuli hrdelný dračí škrekot, utekali na Tematínsky vrch, kde uvideli oboch bratov a bezvládne Temaronovo telo. Štefan a Michal sedeli na neďalekom balvane a vedľa nich boli položené tri dračie vajcia.

Ľudia od tej doby považovali bratov za svojich vládcov a ako vďaku im vystavali na Tematínskom vrchu hrádok Tematín. Dračie vajcia boli ešte stáročia uchovávané na Tematíne ako pripomienka víťazstva statočných bratov Michala a Štefana.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?