Tematín

Autor: Jaroslav Šmíd | 17.6.2013 o 7:56 | (upravené 17.6.2013 o 8:27) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  606x

Hrad Tematín sa nachádza v katastri obce Hrádok (Trenčiansky kraj). Rozprestiera sa na chrbte Považského Inovca vo výške 564 m n.m. Oproti ostatným hradom na Považí sa nachádza pomerne hlboko v horách.  

 

Každá dedina, ktorá sa volá Hrádok, Hradište a podobne, má vo svojom blízkom okolí aj kopec s dobrou strategickou polohou, prípadne má takýto kopec aj podobné meno. Tak je tomu aj v obci Hrádok, od konca ktorej smerom na juh nachádza sa kopec Hradište (428 m n.m.) Na tomto kopci sú ešte aj dnes viditeľné stopy opevnenia ešte z obdobia ranného stredoveku.

Samotný hrad Tematín, ktorý sa nachádza ďalej južným smerom, prevzal úlohu správneho a mocenského centra práve po opevnení na Hradišti. Prvá zmienka o hrade Tematín je už z roku 1270 a patrí preto medzi najstaršie hrady na Slovensku.

 

Známi majitelia a správcovia hradu:

 

- 1270 - župný pán Michal.

- koniec 13. storočia, do 1321 - Matúš Čák

- kráľ Karol Róbert

- do roku 1348 - kráľ Ľudovít I. Veľký

- od roku 1348 - magister Vavrinec Tóth z rodu Ujlakiovcov

- 15. storočie a začiatok 16. storočia - palatín Mikuláš Kont

- od roku 1524 - 1543 - Alexej Turzo

- Stanislav Turzo (Turzovci)

- 1658 - Berčéniovci

- do roku 1710 - Mikuláš Berčéni, generál Františka Rákociho II.

- od zbúrania hradu cisárskym vojskom zrúcanina

 

t_2.jpg

 

Upravený nákres Tematínskeho hradu, tak ako vyzeral v 14. storočí podľa Encyklopédie slovenských hradov, Miroslav Plaček, et al. s erbom posledného majiteľa hradu Mikuláša Berčéniho.

 

tematin_podorys.jpg

1 - hlavná veža, 2 - vnútorný hrad, 3 - zrútená gotická hradba, 4 - vežovitá vstupná brána, 5 - pôvodný gotický palác, 6 - gotická obranná veža, 7 - rozšírená palácová časť, 8 - prvé predbránie, 9 - bastión so vstavanými priestormi zaklenutými klenbou, 10 - obranné bašty, 11 - predhradie, 12 - druhé predbránie

Na hrad Tematín sa dá dostať troma turistickými chodníkmi. Žltou značkou z konca obce Hrádok (1 hodina 45 min). Modrou značkou z obce Lúka (2 hodiny) a modrou značkou z rekreačného strediska Bezovec, ktorý sa nachádza neďaleko obce Nová Lehota (1 hodina).

Turistické trasy na Tematín

Povesti o tematínskom hrade:

TEMARON - povesť o drakovi

SLUHA A PES - povesť o tematínskom duchovi

 

Fotogaléria z roku 2008 - pred začatím záchrany hradu Tematín

tematin_739_s.jpg

tematin_741_s.jpg

tematin_747_s.jpg

tematin_751_s.jpg

tematin_753_s.jpg

tematin_767_s.jpg

Skupina dobrovoľníkov sa na Tematíne už niekoľko rokov venuje záchrane hradu. A pretože budem mať  príležitosť stráviť niekoľko dní a nocí z tohtoročnej dovolenky s týmito nadšencami priamo na hrade, určite budem mať množstvo zaujímavých zážitkov a príbehov a o tieto sa rád podelím na mojom blogu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?