Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne

Autor: Jaroslav Šmíd | 1.8.2013 o 18:24 | (upravené 1.8.2013 o 18:50) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  993x

V histórii Trenčína, jedného z centier politického, obchodného a kultúrneho diania Slovenska,  nachádzame veľa dobrých i zlých udalostí. Jednou z tých horších bolo vypuknutie morovej epidémie v roku 1710, ktorej padlo za obeť vyše 1000 ľudských životov.

Na Trenčín doľahli začiatkom 18. storočia ťažké časy a samotná morová epidémia bola akoby ich zavŕšením. Hladomor, choroby a požiar v máji roku 1708, ktorý zničil veľkú časť mesta - 195 domov, mestské opevnenie a jezuitský (neskôr piaristický) kostol, sa prehnal cez Trenčín. Keď  sa už zdalo, že sa všetko obráti k lepšiemu, na Trenčín sa zniesla temnota  morovej epidémie.

V období najväčšieho zúfalstva ľudí dal v roku 1712 postaviť Trenčiansky župan gróf Ilešházy Morový stĺp. Na jeho stavbu boli povolaní kamenárski majstri z Viedne, opravujúci požiarom zničený jezuitský kostol. Po odznení epidémie prichádza v roku 1715 jej ďalšia vlna. Táto si vyžiada 222 obetí.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne bol postavený vo vrcholnobarokovom slohu. Na jeho čelnej strane sa nachádza erb rodu Ilešházy a na stranách podstavca nadpisy.

Severná strana podstavca:

„GLORIA DEI PATRIS ORBEN SANGUINE RECREANTIS"

„Sláva Boha Otca, privádzajúceho krvou okrsok zemský k životu."

 

Východná strana podstavca:

„GLORIA DEI FILII ORBEM SANGUINE RECREANTIS"

„Sláva Boha Otca, ktorý krvou priviedol svet k spaseniu."

 

Južná strana podstavca:

„GLORIA SPIRITUS SANCTI OBEM DONIS GRATIAE REPLENTIS"

„Sláva Ducha Svätého, ktorý zem obdaril darmi čistej lásky."

 

Na čele podstavca pod erbom Ilešháziovcov:

„EXCELLENTISSIMUS AC ILLUSTRISSIMUS DOMINUS COMES, DOMINUS DIVUS NICOLAUS ILLESHAZY DE ILLESHAZA PERPETUUM A TRENCHIN QUIDEM AC LIPTOVIENSIS COMITATUM HEREDITARIUS, SUPREMUS COMES SACRAE AC ACTUALISSIMUS CONSILIARII HUNGARIAE AULAE CONSILLIARIUS"

„Najvznešenejší a najjasnejší pán župan, slávny pán gróf Mikuláš Ilešházy, riadny dedič rodovej správy nad Stolicou trenčianskou i Stolicou liptovskou, najvyšší radca Cisársko-kráľovského majestátu a hlavný kancelár Uhorského kráľovstva."

 

Morový stĺp prešiel niekoľkými opravami. Prvú objednal župan Ján Illešházy u piaristu Jána Králika (Krolig). Posledná reštaurátorská oprava sa uskutočnila v rokoch 1977 - 1978.

Obyvateľom Trenčína a jej návštevníkom prechádzajúcim denno-denne po námestí pohľad na hrad v niektorých chvíľach zatieni práve Morový stĺp Najsvätejšej Trojice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?