Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne

Autor: Jaroslav Šmíd | 1.8.2013 o 18:24 | (upravené 1.8.2013 o 18:50) Karma článku: 6,64 | Prečítané:  1023x

V histórii Trenčína, jedného z centier politického, obchodného a kultúrneho diania Slovenska,  nachádzame veľa dobrých i zlých udalostí. Jednou z tých horších bolo vypuknutie morovej epidémie v roku 1710, ktorej padlo za obeť vyše 1000 ľudských životov.

Na Trenčín doľahli začiatkom 18. storočia ťažké časy a samotná morová epidémia bola akoby ich zavŕšením. Hladomor, choroby a požiar v máji roku 1708, ktorý zničil veľkú časť mesta - 195 domov, mestské opevnenie a jezuitský (neskôr piaristický) kostol, sa prehnal cez Trenčín. Keď  sa už zdalo, že sa všetko obráti k lepšiemu, na Trenčín sa zniesla temnota  morovej epidémie.

V období najväčšieho zúfalstva ľudí dal v roku 1712 postaviť Trenčiansky župan gróf Ilešházy Morový stĺp. Na jeho stavbu boli povolaní kamenárski majstri z Viedne, opravujúci požiarom zničený jezuitský kostol. Po odznení epidémie prichádza v roku 1715 jej ďalšia vlna. Táto si vyžiada 222 obetí.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne bol postavený vo vrcholnobarokovom slohu. Na jeho čelnej strane sa nachádza erb rodu Ilešházy a na stranách podstavca nadpisy.

Severná strana podstavca:

„GLORIA DEI PATRIS ORBEN SANGUINE RECREANTIS"

„Sláva Boha Otca, privádzajúceho krvou okrsok zemský k životu."

 

Východná strana podstavca:

„GLORIA DEI FILII ORBEM SANGUINE RECREANTIS"

„Sláva Boha Otca, ktorý krvou priviedol svet k spaseniu."

 

Južná strana podstavca:

„GLORIA SPIRITUS SANCTI OBEM DONIS GRATIAE REPLENTIS"

„Sláva Ducha Svätého, ktorý zem obdaril darmi čistej lásky."

 

Na čele podstavca pod erbom Ilešháziovcov:

„EXCELLENTISSIMUS AC ILLUSTRISSIMUS DOMINUS COMES, DOMINUS DIVUS NICOLAUS ILLESHAZY DE ILLESHAZA PERPETUUM A TRENCHIN QUIDEM AC LIPTOVIENSIS COMITATUM HEREDITARIUS, SUPREMUS COMES SACRAE AC ACTUALISSIMUS CONSILIARII HUNGARIAE AULAE CONSILLIARIUS"

„Najvznešenejší a najjasnejší pán župan, slávny pán gróf Mikuláš Ilešházy, riadny dedič rodovej správy nad Stolicou trenčianskou i Stolicou liptovskou, najvyšší radca Cisársko-kráľovského majestátu a hlavný kancelár Uhorského kráľovstva."

 

Morový stĺp prešiel niekoľkými opravami. Prvú objednal župan Ján Illešházy u piaristu Jána Králika (Krolig). Posledná reštaurátorská oprava sa uskutočnila v rokoch 1977 - 1978.

Obyvateľom Trenčína a jej návštevníkom prechádzajúcim denno-denne po námestí pohľad na hrad v niektorých chvíľach zatieni práve Morový stĺp Najsvätejšej Trojice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?